Restoratif Tedavi

Diğer adı ile “diş hastalıkları ve tedavisi”, diş dokusunda meydana gelen kayıpların tamir ve tedavi edilmesi demektir.

Çürük ve diş dokusunda görülen kırıklardan oluşabildiği gibi,

bakteriyel etken olmaksızın kimyasal bir etken sonucunda diş dokusunun mineral kaybı sonucunda da oluşabilir. Dişin farklı bölgelerinde çürük ortaya çıkabilir. Farklı morfolojiye sahip bu bölgelerde diş çürükleri de farklı ilerleme alanları ve hızları gösterirler. Bunun yanında tükrüğün yapısı ve oranı, bazı sistemik hastalıklar, beslenme alışkanlıkları gibi faktörlerde çürüğün ilerlemesini etkiler.

Hastanın estetik ve fonksiyon kaybının geri kazandırılması amaçlanır.

Ayrıca diş sert dokularının korunması da hedeflenir. Restoratif diş tedavisinin bir diğer amacı dişin canlılığının devamının sağlanmasıdır. Vital yani dişin canlılığının devam ettirilmesi için gereken tedaviler dişin sinir dokusuna yakınlığına ya da bir başka deyişle dişte kalan dentin dokusu miktarına göre değişir. Uzman hekim, diş sert dokusunun yeniden oluşumunu stimüle edecek malzemeler tercih ederek dişin canlılığının devamını sağlar.

Restoratif diş tedavisinde birden fazla tedavi seçeneği vardır.

Diş dokusunda kayıp miktarına göre restorasyon seçenekleri hekim tarafından belirlenir. Direkt ya da indirekt kompozit uygulamaları, gülüş tasarımının yapılması, diş beyazlatma uygulaması, dentin hassasiyetinin giderilmesi, vital yani dişin canlılığının devam ettirilmesi için gereken tedaviler restoratif diş tedavisi alanının içerisindedir.

Şimdi diğer hizmetlerimizi inceleyebilir, bizi arayabilir ya da mesajınızı gönderebilirsiniz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurun.