Panoramik Röntgen

Diş hekiminizin tek bir filmde ve nispeten kısa bir sürede ağzınızın tamamını kapsamlı bir şekilde görmesini sağlar.

Panoramik röntgen için diş hekimine gittiğinizde,

ağzınızın içine ısırmanız için plastik bir parça yerleştirilir ve gönderilen X ışınlarıyla bir veya birkaç dişi gösteren çeşitli resimler çekilir. Doktorunuz, ağzınızın farklı kısımlarını etkileyebilecek durumları tespit edebilmek için bu röntgenlerden genellikle birkaç tane çeker.

Geleneksel radyografinin aksine,

panoramik diş röntgeni ağzın tamamının tek bir görüntüsünü oluşturur: alt ve üst çene, bunların temporomandibular eklemleri (TME; yüzün iki tarafında, kulakların tam önünde yer alan eklemler), dişlerin tamamı, burun bölgesi ve sinüsler. Diğer taraftan bu görüntü çenenin kavisli yapısının düz resmini sunar, böylece her bölümün analiz edilmesini kolaylaştırır.

Kemik anomalileri ve kırıklar, kistler,

gömülü dişler, enfeksiyon ve tümör gibi problemleri gösterir. Bu sorunların herhangi birinden şüphelenen bir diş hekimi, panoramik diş röntgeni çekmeyi tercih edebilir. Ayrıca diş teli (braket), implant ve protez (takma diş) gibi tedavi planlamalarını yaparken veya aşırı agresif fırçalamadan aşınan dişleri tedavi etmede kullanılan ürünleri tavsiye etmeden önce de kullanabilir.

Şimdi diğer hizmetlerimizi inceleyebilir, bizi arayabilir ya da mesajınızı gönderebilirsiniz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurun.